Laboratorierna 2020-10-02T10:14:07+02:00

DentalSyd Malmö

Medeon Science Park
Per-Albin Hanssons väg 41
214 32 Malmö
info@dentalsyd.se

För kliniskabilder: foto@dentalsyd.se

Dental Syd är det mellanstora labbet med ca 30 medarbetare. Vi finns i De centrala delarna av staden i Medeon forskningspark.
Vi ett eget, specialinrett konsultationsrum där vi tar emot patienter för färganalys och fotografering enligt eget utvecklat fotoprotokoll. Här kan patienten personligen träffa den tekniker som kommer framställa protetiken. Detta ger även möjlighet till att komma med frågor och framställa önskemål, för att ett så optimalt resultat som möjligt skall uppnås.
Vid de estetiskt krävande fallen arbetar vi i Malmö ofta med Digital Smile Design.
Vi arbetar även med bettregistrering i ansiktsbåge, såväl traditionellt analog som digital.
Genom vår kunskap och erfarenhet av de stora bettrehabiliteringsfallen är vi ett naturligt bollplank att konsultera genom hela den protetiska processen oavsett om det framställs digitalt eller analogt, om det handlar om minimalinvasiva foliefasader eller avancerade implantatlösningar.
I Malmö har vi även en specialenhet som endast arbetar med att ta emot digitala avtryck från olika kliniker. Oavsett vilket system behandlaren använder.
Kombinationsarbeten är också vanligt förekommande i Malmö. Vi har skaffat oss ett gedigen erfarenhet genom åren och vi hanterar de flesta fall.

Kontaktpersoner:

DentalSydReception/logistik:

Ola Widell: 040-300321 ola@dentalsyd.se

Avtagbar protetik:

Mats Hjert 040-365273  protes@dentalsyd.se

Fullanatomiska konstruktioner: (e.max, fullzirkonia,waxups, bettplanering)

Lena Tronde: 040-685 27 72  lena@dentalsyd.se

Porslinsavdelningen:

Magnus Falkheden: 040-6852770  magnus@dentalsyd.se

Implantat/underkonstruktion:

Robert Galambos: 040-365276  robert@dentalsyd.se

CAD/CAM Inraoralscaning Guidad kirurgi:

Peter Christoffersson: 040-365274  peter@dentalsyd.se

Porslinsavdelningen:

040-365278

Fastprotetik / Implantat avdelningen:

040-6852771

Laboratorieansvarig/delägare:

Richard Galambos: 040-365277 richard@dentalsyd.se
Mikael Engzell: 040-6852773 mikael@dentalsyd.se